SMOG Czy wychodzić z dzieckiem na spacer?

SMOG – Czy wychodzić z dzieckiem z domu?

Co roku gdy rozpoczyna się w Polsce sezon grzewczy nad miastami zaczyna unosić się szara mgła…  Media ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrza już szczególnie dzieci. Jak to jest?

W Warszawie smog jest cały czas … Czasem jest bardzo źle, wtedy stężenie pyłu PM10 jest powyżej 100 jednostek na m3. Biegacze i rowerzyści zakładają maski, dzieci nie wychodzą na podwórko, wszędzie czuć panikę. Jest to zrozumiałe, bo na terenach gdzie panuje smog dzieci znacznie częściej zapadają na alergie i choroby dróg oddechowych. Trujący pył osadza się na drogach oddechowych , powoduje podrażnienia gardła, katar które mogą przenosić się w zapalenie oskrzeli lub płuc.

Wiem, że wiele przedszkoli rezygnuje  z wyjścia na zewnątrz w trosce o zdrowie dzieci. Rodzice nie otwierają okien w domach, spacery ograniczają do niezbędnego minimum….Żyjemy w szklano betonowych puszkach….

Czy chcemy aby każdą zimę dzieci wspominały jako siedzenie w domu?

Wiem, że powietrze w mieście jest złe, z drugiej strony mój syn, nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości ruchu… Nie chcę zabierać go cały czas na zamknięte place zabaw, bo tam przychodzą dzieci chore i zdrowe, tam też nie otwierają okien, a trudno mi uwierzyć, że tak bardzo dbają o oczyszczacze powietrza….Ostatnio gdy dzwoniłam do jednego z takich miejsc, recepcjonistka powiedziała, że aktualnie jest 150 dzieci!!! (plus dorości opiekunowie)….

Smog smogiem, ale warto mądrze dbać o spacery z dzieckiem, powietrze w lesie czy w parku zwykle jest trochę lepsze niż w mieście lub okolicach domów jednorodzinnych. Trzeba zadbać, aby dzieci miały kontakt z naturą oraz mogły swobodnie się bawić na powietrzu.

Mam nadzieje, ze nie muszę Was przekonywać jak zbawienny wpływ na organizm ma ruch, jednak na wszelki wypadek poniżej 7 powodów, dlaczego warto jechać do lasu J.

  1.     W trakcie zabaw w naturze, dzieci rozwijają wyobraźnie.
  2.     Ruch na powietrzu rozwija koordynację ruchową.
  3.     Przebywanie w lesie wycisza dzieci odwrotnie do tableta czy telewizji, które pobudzają i mogą powodować trudności z zasypianiem. Idę o zakład, że nawet dorośli po wycieczce do lasu nabiorą ochoty na drzemkę.
  4.     Spacer w lesie rozwija miłość i szacunek do natury. Szczególnie, że teraz prawie 80% populacji żyje w miastach, a nasz kontakt z naturą jest coraz rzadszy.
  5.     Wspólne spędzanie czasu w naturze poprawia nasze relacje.
  6.     Edukacja w naturze może być zabaw. Pamiętam gdy sama pytałam mojego Tatę po której stronie rośnie mech i po co nam siano w lesie?
  7.     Spacer w lesie rozwija uważność. Można zobaczyć zwierzęta z książeczek na żywo a nie tylko na zdjęciach czy obrazkach.  

Kochani, wiem, że opinie są różne. Sami musicie zdecydować, czy lepiej siedzieć w trakcie smogu w galeriach handlowych, domach, kawiarniach, czy może jednak zaryzykować i pojechać do pobliskiego lasu.

 

My jedziemy w sobotę na spacer po lesie, smog czy nie.

Miłego weekendu!

Magda

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *